SISUTOIMETUS
Mis on sisutoimetamine?
Sisutoimetamine ehk struktuuriline toimetamine (developmental editing, structural editing, substantive editing) tehakse enamasti poolikule või esmasele käsikirjale. Sisutoimetaja vaatab käsikirja suurt pilti – ta analüüsib loostruktuuri, tempot, karakterite ja maailma ülesehitust, stiili ja teemaarendust. Hea sisutoimetaja suudab tuvastada sinu lugejaskonna ja tunneb žanrilisi eripärasid. Kuigi sisutoimetaja võib aegajalt ära märkida mõned grammatilised vead, siis üldjoontes ta kirjavigu punase pastakaga taga ei aja.
Millal sisutoimetaja poole pöörduda?
Sisutoimetaja poole tasub pöörduda, kui oled juba teksti kirjutamisega vähemalt poolel teel. Kui sul läheb abi vaja juba varem, siis võib olla sul rohkem kasu kirjutamise coachist. Kõige parem on sisutoimetaja poole pöörduda, kui sul on esmane käsikiri valmis ning soovid professionaalset ja erapooletut tagasisidet, kuidas olemasolevat teksti paremaks muuta.
Mis vahe on sisutoimetajal, keeletoimetajal ja coachil?
Kuidas sisutoimetamine välja näeb?
Sisutoimetusele eelneb tasuta proovitöö. Proovitööks saada enda loo esimesed 10 lehekülge (Times New Roman, 12, 1,5 reavahe, vasakjoondus) aadressil kontakt@raamatuvabrik.ee. Proovitöö on vajalik, et toimetaja saaks anda hinnangu eeldatavale töökulule ja teha sinu tekstile sobiva hinnapakkumise.
Kui hinnapakkumine sulle sobib, võid saata täispika käsikirja. Sisutoimetaja lisab sinu käsikirjale kommentaarid ja teeb ettepanekuid, kuidas teksti paremaks muuta. Samuti kirjutab ta 6–20 lk pikkuse tagasiside faili. Tagasiside täpne pikkus sõltub sinu käsikirjast ja esinenud probleemidest.
Kui palju sisutoimetamine maksab?
Sisutoimetamise hind sõltub käsikirja mahust, stiilist, žanrist ja mitmest teisest muutuvast tegurist. Raamatuvabrikus oleme seadnud sisutoimetamisele hinnavahemiku 0.006–0.012 EUR sõna kohta.
See tähendab, et 50 000-sõnalise eestikeelse käsikirja sisutoimetus võib maksta 300–600 eurot. Selle hinna sisse kuulub käsikirja põhjalik lugemine, tekstisiseste kommentaaride tegemine ja käsikirja tagasiside kirjutamine.
NB! Sisutoimetamine on Eestis uudne teenus, mistõttu puudub kohalikul turul hinnaülevaade. Kui on siiski soov hindu võrrelda, siis rahvusvaheliselt tunnustatud hinnakirja leiad https://www.the-efa.org/rates/
Mida teha pärast sisutoimetamist?
Kui soovid tagasiside toimetajaga arutada, siis on võimalik broneerida tasuta 30-minutiline konsultatsioon.
Pärast sisutoimetust tasub kirjutada tagasiside põhjal käsikirjast teine versioon. See võib mõjuda demotiveerivalt, mistõttu on hea ümberkirjutamise ajaks võtta endale mõni coachingu sessioon. Coach aitab sul hoida teksti järje peal ja üle saada võimalikust kirjutamisblokist.
Sisutoimetus sobib sulle, kui soovid enda käsikirja muuta veelgi paremaks läbi professionaalse tagasiside.