Raamatu kirjutamine on enamasti pikaajaline protsess, mis võib kesta lausa aastaid. Aga see ei pea nii olema. Seda võib teha ka ühe kuuga.
1. juuli 1999 võttis üks San Francisco 21-liikmeline sõpruskond just selle enda eesmärgiks: kirjutada ühe kuuga 50 000-sõnaline romaan. Neist ainult kuus ületas selle piiri. Aasta hiljem liigutati väljakutse novembrisse, et ära kasutada sügise vihmaseid ilmi. Nii sündiski National Novel Writing Month ehk NaNoWriMo. 2022. aasta andmetel osales NaNoWriMo erinevates programmides rohkem kui 400 000 inimest üle maailma. Paraku on viimased aastad organisatsioon sattunud mitmesse skandaali (partnerlus kirjanikke ära kasutavate ettevõtetega, AI-tehnoloogia toetamine, alaealiste eemaldamine kommuunist, vabatahtlikele seaduslike kohustuste määramine jne), mille tõttu on paljud osalejad organisatsioonist võõrandunud. See siiski ei takista väljakutset ise läbi viia, sest kirjutada võivad ju kõik!
Raamatu kirjutamine ühe kuuga on väljakutse, mis nõuab julgust ja keskendumist. Üks kuu võib tunduda lühike aeg, kuid just ajasurve aitab lõpuks mõtted peast paberile saada, ilma et jäädaks lõputult oma ideid lihvima. Kui oled juba ammu mõelnud raamatu kirjutamisele, aga pole leidnud aega, siis on sul see kuu ideaalne võimalus.
Kuid kuidas kirjutada raamatut ühe kuuga? Selleks oleme kokku pannud viis sammu, kuidas ennast ja enda lugu ettevalmistada. Hea ettevalmistus annab tugeva aluse, mis aitab hoida sind rajal ka siis, kui inspiratsioon kipub kaduma.
1. Pane kirja oma loo põhiinfo
Põhiinfo töötab kompassina, mille järgi kirjutada.
- Pane kirja oma loo algne idee. Kiire viis idee kirja panemiseks on täita ära lüngad: „See on lugu (kellest), kellega leiab aset (mis?).“ Millal ja kus kohas tegevus toimub?
- Sõnasta loo peamine konflikt või probleem. Mis tekitab peamise pinge? Mis on selle loo teema?
- Määra loo peategelased. Kes on sinu loo peategelased? Mis on nende eesmärgid ja takistused?
Kui tunned, et vajad rohkem suuniseid, laadi alla meie “Kuidas kirjutada raamatut ühe kuuga?” töölehed, kuhu oleme kokku kogunud lihtsad ja praktilised viisid, mis aitavad sul ettevalmistusi teha. Võid need välja printida või arvutis täita!
2. Sea endale sõnade arvestus
Kirjutamiskuu eesmärk on kirjutada 50 000 sõna – seda peetakse ka ingliskeelse romaani minimaalseks pikkuseks. Selleks et kuu jooksul 50 000 sõna täis saada, tuleb päevas kirjutada 1667 sõna.
- Arvuta välja enda päevanorm. Ükskõik kas plaanid kirjutada pikemat või lühemat teost, sea endale eesmärk. See omakorda jaga 30 päevaga, et saada teada päevanorm. Mitte kõik päevad ei pruugi olla võrdselt produktiivsed. Päevanormi teades saad alati välja arvutada kindla sõnade arvu, kui palju graafikust ees või maas oled.
- Märgi ära päevad, mil ei saa kirjutada. Vanaema sünnipäev, sõpradega õhtusöök – iga päev ei pruugi sa saada kirjutada. Kui oled päevanormi välja arvutanud, siis tead ette arvestada, millal rohkem ette või järgi kirjutama pead.
- Vali viis, kuidas sõnade arvu jälgida.
- Kui kasutad kirjutamiseks Word’i, siis leiad sõnade arvu alt vasakult nurgast. Kui seal seda ei ole, siis ava Review > Word Count. Iga päeva lõpus kirjuta üles
- Kui kasutad kirjutamiseks Google Docs’i, siis sõnade arvu nägemiseks klõpsa Tools > Word count.
- Võid sõnade arvu kasutada ka spetsiaalseid rakendusi, nagu Pacemaker või WordCounter või Trackbear (Raamatuvabrik ei sponsoreeri ega soovita ühtegi kindlat rakendust. Rakendusi kasuta omal vastutusel.)
3. Loo endale preemiasüsteem
Kuigi raamatu valmis saamine on juba omaette võimas tunne, on siiski selleks, et kirjutamishoog ei raugeks, vaja süsteemi, mis sind motiveeriks lõpuni välja. Kirjutamiskuu väljakutsega jõuab lõpuni keskmiselt 15% osalejatest (50 000 sõna puhul), kuid juba 10 000 sõna kirja saamine on suur tegu ja nõuab autasu!
- Varu endale kirjutamise ajaks jooke ja snäkke – kui sul on võimalus kodus kirjutada, siis enne kirjutama hakkamist tee endale mõnus jook ja haara snäkk. Tühi kõht ja joogijanu pärsivad loovust, nii on hea hoida midagi toitvat käe ulatuses. Lisaks seostab see kirjutamise aega positiivsete emotsioonidega.
- Määra endale vaheeesmärgid – olgu nendeks 10 000 sõna või 10 järjestikku päeva kirjutamist – tähistamist väärivad nad igal juhul. Nt telli 20 000 sõna täitumisel enda lemmiksöögikohast toitu.
4. Tee endale inspiratsioonikaust
- Tee endale playlist lauludest, mis viivad sind sinu loo maailma. Mõned inimesed kirjutavad vaikuses, kuid paljudel just aitab muusika maailma sukelduda. Otsi lugusid, mis tekitavad sulle tunde, et kõnnid enda raamatu tänavatel; mis iseloomustavad sinu tegelase hingeelu. Eriti head on kirjutamise edendamiseks filmide ja arvutimängude muusika. Meie isiklikult soovitame Hans Zimmeri loomingut.
- Lisa kausta pildid, mis sind inspireerivad. Otsi Google’st või Pinterestist pilte, mis sinu looga haakuvad.
- Koosta kogumik lausetest ja fraasidest, mis sinu lugu iseloomustavad. Kuulsad ütlused, katkendid raamatutest, kirjutamispromptid – pane kirja kõik, mis hiljem taas lugedes sulle uusi ideid annaks.
5. Leia tugiisik või -grupp
Kirjutamine ei pea olema üksildane! Toetus on väga oluline. Leia endale kaaslane või lausa mitu, kellega koos väljakutse vastu võtta!
- Liitu Kirjutamiskuu Facebooki grupiga, kuhu on kogunenud mitmed Kirjutamiskuul osalejad. Saad jagada oma edusamme ja pidada teistega nõu.
- Osale Raamatuvabriku Facebook Live’i Kirjutamiskuu sessioonidel, mis toimuvad novembrikuu vältel igal neljapäeval kell 19:00. Anname nõu, jagame näpunäited ja tähistame koos edusamme!
Eduka kirjutamiskuu võti on hea ettevalmistus. Kui paned paika oma loo põhielemendid, sead realistlikud eesmärgid ja tead, kuidas ennast inspireerida, on sul suurem võimalus kuu lõpuks oma raamatu mustand valmis saada. Toetav kogukond ja motivatsioonisüsteemid aitavad hoida tempot ja vältida läbipõlemist. Ära unusta – see ei pea olema täiuslik, oluline on kirjutada ja oma lugu kirja panna.
Oled valmis väljakutse vastu võtma? Laadi alla meie töölehed, liitu Kirjutamiskuu grupiga ja hakkame kirjutama!